Pages - Menu
Popular Posts
-
Tego lata w Zawrociu Autor: Hanna Kowalewska Ta książka znalazła się w rekomendacjach dla mnie. Przeczytałam opisy, wydawała s...
-
Ostatni elf Autor: Silvana De Mari "Ost atniego Elfa" wypatrzyłam na portalu o ksi ążkach. Miał dobre re...
-
Trzepot skrzydeł Autor: Katarzyna Grochola Książkę tą poleciła mi znajoma, nie wspominała jednak o czym jest. Z opis...
Etykiety
Afryka
(1)
dla młodzieży
(2)
dzieci
(1)
elfy
(1)
fantastyka
(1)
historia
(2)
hobbit
(1)
klasyka
(1)
Kraszewski
(1)
lata 70
(1)
lata 80
(1)
literatura polska
(1)
literatura współczesna
(1)
miłość
(1)
obyczaj
(1)
pamiętnik
(1)
powieść
(2)
prowincja
(1)
przygoda
(4)
Rosja
(1)
spadek
(2)
społeczeństwo
(1)
tajemnica
(1)
wojna
(2)
wspomnienia
(2)
wyzysk
(1)
XIX wiek
(1)
Zaglądam
Obserwatorzy
Liczba wyświetleń
944
Obsługiwane przez usługę Blogger.
Translate
Category List
- Afryka (1)
- dla młodzieży (2)
- dzieci (1)
- elfy (1)
- fantastyka (1)
- historia (2)
- hobbit (1)
- klasyka (1)
- Kraszewski (1)
- lata 70 (1)
- lata 80 (1)
- literatura polska (1)
- literatura współczesna (1)
- miłość (1)
- obyczaj (1)
- pamiętnik (1)
- powieść (2)
- prowincja (1)
- przygoda (4)
- Rosja (1)
- spadek (2)
- społeczeństwo (1)
- tajemnica (1)
- wojna (2)
- wspomnienia (2)
- wyzysk (1)
- XIX wiek (1)
O mnie
- Ania
- Lubię czytać w wolnych chwilach, których niestety nie mam za dużo. Czytam wyłącznie dla przyjemności. Nudne książki porzucam, po co się męczyć ;) Uwielbiam szyć i przerabiać. Wszelkiego rodzaju ZPT są mi bliskie.
Szukaj na tym blogu
środa, 13 lutego 2013

Mrowisko
Autor: Doris Lessing
"Twórczość laureatki Nagrody Nobla Doris Lessing mocno związana jest z jej biografią. Autorka spędziła młodość w Afryce Południowej; "afrykańska" część pisarstwa Lessing przepojona jest jej żywym uczestnictwem w otaczającej rzeczywistości, niezgodą na kolonialną politykę nierówności rasowej, krytyką bezpłodnej kultury białych na Czarnym Lądzie. Frapujące ją problemy społeczne Afryki przekuła na słowo i pomieściła w prezentowanym tomie, za który w 1954 roku otrzymała nagrodę im. Somerseta Maughama. W sposób wolny od zakłamanego sentymentalizmu Doris Lessing bierze pod lupę mieszkańców Czarnego Lądu. W tytułowej opowieści mały biały chłopiec przygląda się rojowisku czarnych robotników kłębiącemu się w kopalni złota. Ów chłopiec u stóp prawdziwego mrowiska zawiązuje przyjaźń z czarnym rówieśnikiem. Mrowisko stanie się metaforą wyzysku i przyjaźni, która nie godzi się na nierówność społeczną"
Tę książkę wypożyczałam na szybko z biblioteki, bo nie mialam co czytać i tak mi wpadła w ręce. Pośpiesznie przeczytałam o czym jest. Niestety niedokładnie. Umknęło mi, że w książce jest 5 opowiadań, a ja myślałam, że są to rozdziały, że jest to jedna cała powieść. Gdybym zauważyła to od razu, pewnie bym jej nie wzięła. No ale skoro już ją wypożyczyłam to zaczęłam czytać. Ciekawa była jak pisze laureatka Nobla
.
Autorka w tych opowiadaniach powraca powraca do kraju dzieciństwa. Pokazuje jak traktowani są mieszkańcy Afryki, pokazuje niesprawiedliwość społeczną. Lessing ma fajną umiejętność przedstawiania zdarzeń tak, że czytelnik bardzo wczuwa się w dziejące się historie. Opowiadania mówią o życiu w afrykańskich realiach, o wyzysku, o zamieszaniu jakie wprowadza biały człowiek.
Ulubione cytaty:
"Mój tatuś nieraz mówił, że nie mam poczucia humoru. A ja mu na to: Skąd wiesz, że to, z czego ja się śmieję, jest mniej zabawne niż to, z czego ty się śmiejesz?"
wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
data wydania:
2007
liczba stron: 484
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz